Haber » BİZDEN HABERLER

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE İNANIYORUZ: GELECEĞİ OKUYORUZ


Türk Eğitim Derneği (TED) Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden birisi olarak ülkemizin aydınlık ve mutlu bir geleceğe doğru ilerlemesinin yolunun ‘eğitimden’ geçtiğine inanmaktadır. Türk Eğitim Derneği, okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm boyutlarda yaptığı eğitim çalışmalarını ülke çapında ve uluslararası düzeyde sürdürmeye devam etmekte ve eğitim alanında sivil inisiyatifin etkinleştirilmesine katkı sunmaktadır.
 
Bu misyon doğrultusunda gerçekleştirilen çok sayıda faaliyetten biri de, ilki 2008 yılında hayata geçirilen Uluslararası Eğitim Forumlarıdır. Bu kapsamda sırasıyla ‘Eğitim Hakkı ve Gelecek Perspektifleri’, ‘Eğitimde İnovasyon’, ‘Eğitim Siyaseti Nedir?’ başlıklı üç ayrı uluslararası forum düzenlenmiştir. 2 Nisan 2016 tarihinde, “Türkiye’nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz” başlığı altında gerçekleştirilecek olan forum, bu serinin dördüncüsü olacaktır. 
 
Dünyanın ve Türkiye’nin paradigmal bir dönüşümle karşı karşıya olduğu bir dönemde, ekonomi, siyaset, sağlık, ulaşım, iletişim kadar eğitimin de kendisini toplumsal bir kurum olarak geleceğe hazırlaması zorunludur. İpuçları bugünde saklı olan geleceğin eğitiminin, ‘şimdi’de yapmakta olduğumuz çalışmalarla daha iyiye erişme ve kendimizi geliştirme çabalarımızın bir sonucu olacağını düşünüyoruz. Bu sebeple eğitimin geleceğinin ve dönüşen paradigmanın tüm boyutlarıyla tartışmaya açılması amacını taşıyor, bu bağlamda “Türkiye'nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz” başlıklı Uluslararası Eğitim Forumunu daha nitelikli bir eğitim sisteminin inşası için önemli buluyoruz.
 
Kuantum Fizikçisi ve Fütürist Michio Kaku’nun çağrılı konuşmacı olarak katılacağı forumumuzun ekte detaylarına yer verilen oturum başlıkları sırasıyla; “İş Dünyası Eğitimden Nasıl Bir İnsan İstiyor?”, “Eğitimin Geleceğinde Nörobilim Çağı ve Yeni Değerler”, “Geçmişten Gelecek Perspektifine İnsan ve Eğitim” ve “Ekonomi Eğitimden Nasıl Bir İnsan İstiyor?” olarak belirlenmiştir.
 
Forum kapsamında gerçekleştirilecek olan tartışmaların Türkiye'nin entelektüel birikimine ve gelecekteki politikalara yön vereceğine yürekten inanmaktayız. 2 Nisan 2016 tarihinde, TED Ankara Koleji’nde düzenlenecek olan “Türkiye'nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz” forumuna katılımınızdan onur duyarız. 
 
Saygılarımızla,
   
Selçuk PEHLİVANOĞLU
Türk Eğitim Derneği
Genel Başkanı
 
 
  •   26 Şubat 2016 Cuma
  •   2481