Duyurular » FİRMA HABERLERİ

ÖDÜLLÜ VE OYUNLU KÜLTÜREL MİRAS KİTABI: İKİNCİ BASKI DUYURUSU


Künye: İlk 1000 adetlik baskısı Bulut Yayınları’ndan çıkan oyunlu kültürel miras kitabı “Konya’da İz Peşinde”nin ikinci baskısı kutudaki yenilenmiş tasarımıyla Derlem Yayınları’ndan çıktı. VEKAM (Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) 2015 Araştırma Ödülü’nü kazanmış olan kitap aynı zamanda yazar İdil Bilgin’in Müze Çalışmaları alanında yazmış olduğu lisansüstü tezinin bir proje çıktısı olarak akademik temellere dayanıyor.

İçerik: 9-11 yaşa yönelik bir kitap olan “Konya’da İz Peşinde” seçilmiş kültürel miras öğeleri üzerinde uygulanan konservasyon temalı aktiviteler içeriyor. Çocuklar bu kitapta Konya’nın kültürel mirasından bir kesit öğrenirken bir yandan da kültürel mirası koruma anlamına gelen ve literatürde “sihirli bir toplumsal formül” olarak tanımlanan konservasyon terimi ile tanışmış oluyorlar. Bu önemli bilim dalının yararlarını, yöntemlerini ve eserlerin nelerden bozulduğunu oyunlarla keşfediyorlar.

Yöntem: Disiplinler arası ve nesne odaklı oyunlaştırma teknikleri

Eğlenerek, uygulayarak ve duygu yaratarak öğrenmeyi ön plana çıkaran bu kitapta okuyucular nokta birleştiriyor, şifreli harfler çözüyor, “sihirli” bir fenerle keşif yapıyor, mıknatıslı alanlarda yapbozlar yapıyor ve gizli cevaplara ulaşmak için yüzeyler kazıyor. Hatta kitaptaki kodu kullanarak bir mobil oyun bile oynayan çocuklar tüm bu etkinlikleri yaparken aslında bir yandan 5 harfli bir şifrenin izini sürüyorlar. Bu kitabı farklı kılan bir başka özellik de resimlerin bir kısmının kitabın yazarı İdil Bilgin’in çocukları Eren ile Arda’nın ellerinden çıkmış olması ve onların kitap boyunca anlatıcı olarak arkadaşları Nazlı ve Duru ile birlikte okuyucuya eşlik ediyor olmaları.

Bugün: Akademik temeller üzerine inşa etmiş olduğu “Duygu Odaklı Kültürel Miras Eğitimi” metodolojisini kullanarak ikinci kitabı “Mardin’de İz Peşinde” üzerinde çalışmaya başlayan Bilgin, yaratmayı hayal ettiği kitap serisinin yolculuğuna çıkmış olmanın heyecanını yaşıyor.

Kitaba Erişim: Kitap hem kitabevlerinde/müze dükkanlarında son kullanıcıya satılıyor, hem çeşitli çocuk ve öğretmen atölyeleriyle hayat buluyor, hem de kaynak kitap olarak okullarda okutulabiliyor. Kitaba erişim sağlamak ve satın alma koşulları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazara e-posta, cep telefonu veya instagram aracılığı ile ulaşabilirsiniz:

 

 

  •   23 Ekim 2019 Çarşamba
  •   210